Pożyczka pieniędzy umowa

Transakcja pożyczki powinna być zawsze udokumentowana. Najczęściej umowa przyjmuje formę pisemną. W umowie pożyczkowej powinna znaleźć się informacja, kto pożycza i komu pożycza, a także kwota jaką się pożycza. To norma nawet w przypadku, kiedy klient zawiera umowę z instytucją pozabankową. Kolejnym punktem umowy jest pełna informacja o kwocie pożyczki. Im czas spłaty pożyczki jest dłuższy, tym jej koszt jest wyższy. Pożyczkę bierze się zazwyczaj na okres miesiąca lub roku. Są też inne terminy.

Wszystko zależy od umowy między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Koszty pożyczki są bardzo różne. Czasami pożyczka pieniędzy umowa jest bezpłatna, czyli pożyczkodawca całkowicie rezygnuje z prowizji i odsetek. Są to sytuacje bardzo rzadkie i mają charakter marketingowy. Chodzi o pozyskanie nowego klienta. Takie pożyczki również są obwarowane różnymi punktami umowy. Przede wszystkim chodzi o terminowość spłaty. Niesolidny pożyczkobiorca musi się liczyć z karami umownymi.


W umowie powinna się też znaleźć kwota całkowitej pożyczki, którą klient musi spłacić – ze wszystkim opłatami manipulacyjnymi i prowizjami. Każdą pożyczkę można zwrócić bezpośrednio do instytucji finansowej lub przelewem na konto. Ta druga opcja jest lepszym pomysłem, zwłaszcza kiedy ustalimy comiesięczną dyspozycję. Nie musimy się wtedy martwić, że zapomnimy o terminie spłaty, a kary umowne za przekroczenie terminu mogą być duże. Każda umowa pożyczki powinna być podpisana przez obie strony.

Komentarze